Πάρτυ Αποκριάς 2011

Την τελευταία μέρα της αποκριάς γιόρτασε το σχολείο μας.Οι μαθητές μας ήρθαν ντυμένοι με αποκριάτικες στολές ενώ οι περιβαλλοντική ομάδα οργάνωσε την εκπαίδευση για το φτιάξιμο χαρταετών για τη Καθαρή Δευτέρα.

Η κάθε τάξη του σχολείου γιόρτασε ξεχωριστά την αποκριά με μπουφέδες που οργάνωσαν τα 5μελή και μουσικές από τη χορωδία μας. Από τις 11 και μετά, ήρθε η σειρά μας να φτιάξουμε χαρταετούς. Οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας πήγαιναν από τμήμα σε τμήμα και  έδειξαν πώς να  κάνουμε χαρταετούς: πήραμε τον ξύλινο σκελετό κάθε χαρταετού, τον ανοίξαμε και του δώσαμε το σωστό σχήμα και περάσαμε σχοινιά στις τρύπες που ήταν στις άκρες των ξύλων. Μετά κολλήσαμε στον σκελετό χρωματιστά χαρτιά που τα διακοσμήσαμε όπως ήθελε ο καθένας. Τέλος,περάσαμε τα σχοινιά από τρύπες που ανοίξαμε και φτιάξαμε την ουρά με σερπαντίνες. Οι κυρίες έδωσαν στο κάθε παιδί από ένα ρολό καλούμπα.

Η μέρα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη για μαθητές και καθηγητές

Στατιστικά Ιστοσελίδας

Σήμερα 14